Jakie wybrać klocki dla dziecka

Klasyczne zabawki, w tym klocki, nigdy nie tracą na popularności. Warto wybierać klocki dla dzieci, także tych najmłodszych, które dzięki nim będą mogły rozwijać zdolności motoryczne oraz kreatywne.

Dlaczego warto wybierać klocki?

Najmłodsze dzieci dzięki klockom uczą się chwytania przedmiotów i ich obracania, kolejnym etapem w rozwoju jest umiejętność rzucania i demontowania zbudowanych z klocków budowli. Około 18 miesiąca życia dziecko dopasowuje przedmioty do siebie, dlatego klocki będą służyć mu już tylko do budowania. Budowanie z klocków rozwija koncentrację, ale również systematyczność i wytrwałość, czasem także sprzyja rozładowaniu emocji i działa antystresowo. Rodzice mogą także wybierać klocki, z których mogą powstawać figurki, np. ludzi wykonujących określone zawody. Niektóre klocki można łączyć w różne formy wykorzystując je również do nauki poznawania liter i cyfr.

Dzięki klockom rodzice mogą również poznawać temperament swoich dzieci. Jeśli dziecko po pierwszych niepowodzeniach, związanych z budowaniem, próbuje po raz kolejny, wówczas można je posądzać o ambicję i cierpliwość. Zarzucanie budowania jest przejawem niecierpliwości, którą należy u dziecka rozwijać.

Różne rodzaje klocków

Tradycyjne klocki wciskane są najpopularniejsze, głównie ze względu na różne zestawy, jakie tworzy marka Lego. Dla najmłodszych dzieci idealne są zestawy Duplo, dla starszych dzieci idealne są zestawy konstruktorskie, ale również przybliżające życie na farmie czy w świecie księżniczek. Równie klasyczne są klocki drewniane, po które rodzice sięgają ze względu na ich ekologiczne wykończenie. Takie klocki są bezpieczne i mogą z nich korzystać już najmłodsze dzieci. Na popularności zyskują także klocki magnetyczne, które trzymają się dzięki wbudowanym magnesom.

Wybierając klocki przede wszystkim należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo zabawy. Dobre klocki posiadają specjalne certyfikaty i atesty. Równie istotna jest trwałość i jakość wykonania. Zestawy klocków należy również dobierać do wieku dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ