Na co zwrócić uwagę wybierając jeździk dla dziecka

W ciągu pierwszego roku życia dziecko nie tylko uczy się raczkowania, ale również podejmuje pierwsze próby wstawania i chodzenia. W czasie nauki chodzenia przyda się jeździk, po który coraz częściej sięgają rodzice.

Pchacz czy jeździk

Na rynku są dostępne różne rodzaje pojazdów, skierowanych do najmłodszych użytkowników. Dwa z nich mają bardzo podobną funkcjonalność. Pchacz ogranicza się jedynie do pchania, podczas gdy jeździk może być pchaczem, może również być zabawką z elementami edukacyjnymi, która zamienia się w jeżdżący pojazd o większej stabilności. Dziecko, opierając się o jeździk, może się przemieszczać oraz bawić, bowiem często jeździki są wyposażone w dodatkowe akcesoria, np. do puszczania baniek.

Na co zwrócić uwagę kupując jeździk

Dobry jeździk jest dopasowany do wzrostu i wagi dziecka – ich waga powinna być zbliżona, co zapewnia bezpieczeństwo korzystania z zabawki. Taki pojazd powinien być produktem atestowanym, zdecydowanie niewskazane jest wybieranie jeździków wyprodukowanych bez odpowiednich certyfikatów. Producenci mogą jeździk uatrakcyjniać dołączając do niego różne akcesoria i zabawki. Ich dobór nie wpływa znacząco na funkcjonalność jeździka.

Zalety i wady korzystania z jeździka

Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań, także korzystanie przez dziecko z jeździka ma sporo zalet i równie dużo wad. Zakup i używanie jeździka powinno zmusić dziecko do nauki chodzenia, przy czym dzięki dodatkowym akcesoriom i zabawkom jest to bardzo atrakcyjny sposób na zmotywowanie do nauki chodzenia. Jeździki wpływają pozytywnie na rozwój równowagi i poprawiają koordynację ruchową oraz wpływają na rozwój mięśni dziecka.

Jego podstawową wadą jest stosunkowo wysoka cena. Pierwsze kroki z wykorzystaniem jeździka mogą prowadzić do licznych upadków, bowiem dziecko dopiero uczy się utrzymywania równowagi. Jeśli pojazd będzie pokazany dziecku zbyt wcześnie, może to doprowadzić do rozleniwienia w nauce chodzenia. To niebezpieczeństwo wiąże się głównie z jeździkami, które mają wygodne siedzisko i poruszają się dzięki odpychaniu nogami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ