Skuteczna pielęgnacja zniszczonych włosów

Zniszczone włosy teoretycznie łatwo można rozpoznać, ale jednocześnie można pomylić z włosami po prostu suchymi. Zniszczone przeważnie są suche, ale nie zawsze działa to w drugą stronę – suche włosy wcale nie muszą być zniszczone… Jeśli natomiast są matowe, rozdwajają się ich końcówki, wypadają, zaś po wysuszeniu przypominają stóg siana i za żadne skarby nie dają się ułożyć, to znaczy, że mamy włosy zniszczone i potrzebna im będzie skuteczna pielęgnacja.

Skuteczna pielęgnacja – zacznij od zapobiegania

Nigdy nie jest tak, że włosy są zniszczone z natury. Zawsze ulegają one zniszczeniu pod wpływem rozmaitych czynników. Idąc tym tropem, skuteczna pielęgnacja powinna opierać się na wyeliminowaniu tych czynników i codziennym dbaniu o włosy. Warto zacząć od dobrania pielęgnacji dopasowanej do typu włosów. W przypadku włosów suchych i zniszczonych trzeba postawić na intensywne nawilżanie, a jednocześnie unikać takich zabiegów jak suszenie, prostowanie, kręcenie lokówką, a nawet związywanie włosów gumką!

Lepiej też na jakiś czas zupełnie odstawić farbowanie, a już na pewno rozjaśnianie czy takie zabiegi jak trwała ondulacja, które szczególnie niekorzystnie wpływają na kondycję włosów. Zimą warto chronić je przed mrozem czy wiatrem, natomiast latem koniecznie osłaniać przed słońcem (poza nakryciami głowy można stosować do tego specjalne kosmetyki z filtrami UV). Skuteczna pielęgnacja zniszczonych włosów powinna obejmować także właściwą dietę. Warto do niej włączyć tzw. dobre tłuszcze oraz produkty bogate w siarkę, takie jak np. papryka.

Prawdopodobnie konieczne będzie też podcięcie włosów. Czasem trudno się z nimi rozstać, ale ostatecznie i tak same zaczną się łamać i kruszyć, więc lepiej zrobić z nimi „porządek” wcześniej. Następnie warto co około 2 miesiące regularnie podcinać końcówki.

Nie ma skutecznej pielęgnacji bez kosmetyków

Zniszczone włosy nie lubią wysokich temperatur. Dotyczy to nie tylko stylizacji, ale też mycia. Lepiej myć je w letniej wodzie, bardzo delikatnie. Skuteczna pielęgnacja opiera się na stosowaniu bardzo łagodnego szamponu w połączeniu z odżywką. Warto jej używać przy każdym myciu. Dobrym rozwiązaniem są także maski, jak np. Mythic Olive z serii Botanic Therapy od Garnier. Maskę taką można nałożyć nawet na pół godziny i pozwolić włosom na jej wchłonięcie. Szukając dla siebie odpowiedniego kosmetyku, należy czytać etykiety i unikać wszystkiego, co w składzie ma SLES i SLS, choć akurat silikony w niektórych przypadkach mogą okazać się sprzymierzeńcami.

Ważnym elementem, gdy w grę wchodzi skuteczna pielęgnacja zniszczonych włosów, jest ich olejowanie. Najlepiej sprawdza się olej kokosowy czy masło kakaowe, bo one potrafią wniknąć najgłębiej w strukturę włosów. Taką kurację olejami można wykonywać nawet przed każdym myciem. Niektóre szampony zawierają w swoim składzie olejki, jak np. Joanna Argan Oli z olejkiem arganowym, który także świetnie wpływa na kondycję włosów.

Warto pamiętać o tym, że skuteczna pielęgnacja włosów nie kończy się wyłącznie na kosmetykach czy unikaniu negatywnych czynników zewnętrznych. Koniecznie trzeba nauczyć się właściwego rozczesywania włosów – bez szarpania i ciągnięcia. Takie traktowanie tylko pogarsza ich stan. Najlepiej nie robić tego na mokrych włosach, chyba że są naturalnie kręcone.

Na jakiś czas warto ponadto ograniczyć codzienną stylizację za pomocą wysokich temperatur i utrwalających kosmetyków. Istnieje wiele ciekawych fryzur, które pozwolą nie tylko oszczędzić włosy, ale też mnóstwo czasu. Może jakiś finezyjny warkocz okaże się strzałem w dziesiątkę?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ