Wrastający paznokieć - bolesny problem

Zmiany w obrębie płytki paznokciowej nie zawsze są tylko defektem estetycznym, mogą też być bolesną dolegliwością. Zaburzenie to dotyczy głównie paznokci stóp, najczęściej paznokci palucha. Zazwyczaj dane schodzenie dotyczy osób młodych, rzadziej ludzi starszych czy niemowlęta. W przypadku niemowląt, wrastający paznokieć nie wymaga leczenia a zmiany ustępują samoistnie.

Objawy wrastającego paznokcia

Gdy zaobserwujemy jeden z wymienionych niżej objawów, należy zgłosić się do gabinetu podologicznego, tam specjalista podolog udzieli nam pomocy. Typowe objawy przy wrastaniu paznokcia:
– ból palca, nasilający się podczas chodzenia
– zaczerwienienie, opuchlizna
– wydzielina ropna lub ziarnina
– krwawienie

Przyczyny wrastania paznokci

Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na nieprawidłowy tor wzrostu paznokcia. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:
– niewłaściwa technika obcinania: zbyt krótkie paznokcie, zbyt głębokie wycinanie boków paznokcia, zbyt okrągłe paznokcie, pozostawienie ostrych krawędzi paznokcia
– noszenie nieprawidłowego obuwia: za wąski czubek, za ciasne buty, na wysokim obcasie
– przypadkowy uraz
– uprawianie sportu np. piłki nożnej, wspinaczka górska
– zaburzenia mikrokrążenia
– grzybica
– nadwaga
– nadmierna potliwość, powodująca maceracje naskórka co sprzyja wrastaniu i rozwojowi zakażenia
– predyspozycje genetyczne
– deformacje palców np. hallux, płaskostopie, stopa koślawa
– ciąża

Leczenie wrastających paznokci

Metody leczenia możemy podzielić na 2 rodzaje: zabiegowe i zachowawcze.
Do metod zabiegowych zaliczamy chirurgiczne wycięcie częściowe paznokcia oraz tak zwane „zerwanie paznokcia”, czyli usunięcie całej płytki paznokciowej. Skuteczność zabiegu nie jest wcale taka duża, a ból spory dlatego też ta metoda już jest rzadziej stosowana.
Metody zachowawcze to: tamponowanie paznokcia, czyli oddzielenie płytki paznokciowej od wału okołopaznokciowego za pomocą fizeliny, lub specjalnej gąbeczki. Albo zaaplikowanie gotowych rurer Sulci-Protektor zbudowanych z tworzywa, które ochraniają wał przed uciskiem płytki. Następną metodą jest ortonyksja, czyli prostowanie paznokcia za pomocą klamry. Rodzajów jest dużo, dostępne są klamry: druciane, klejone i tytanowe. Podolog dobiera klamrę indywidualnie do przypadku. Leczenie za pomocą ortonyksji trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy.
Głównym kryterium decydującym o doborze metody jest obecność stanu zapalnego.
Nowością na rynku jest Kostka Arkady, nieinwazyjny zabieg który przynosi efekt od razu oraz pozbawia bólu. Za pomocą specjalnych łopatek wrastające brzegi paznokcia są wyciągane z wału, a na nie aplikuje się masę akrylową, żeby utrwalić ten stan. Czas leczenia wynosi tak samo jak w przypadku klamry, czyli od 6 do 12 miesięcy. Ważne są regularne kontrole.

https://podologwwarszawie.pl/

 

[Głosów:1    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ