Zbieranie monet i banknotów może okazać się wspaniałą przygodą na długie lata. Dzięki starym monetom można nie tylko tworzyć wspaniałe kolekcje, ale przede wszystkim można zagłębić się w historii, która była związana bezpośrednio z ich powstaniem i z ich tematyką.

W dzisiejszych czasach do wyboru mamy monety polskie, zagraniczne i monety z nominałami, którymi można płacić w sklepach. Na rynku można znaleźć także numizmaty, które tak naprawdę nie mają wartości nominalnej, ale ich cena wynika głównie z zastosowanych kruszców albo po prostu z rzadkości występowania. Każdy kto chce rozpocząć swoją kolekcję, bez żadnego większego problemu odnajdzie coś dla siebie.

Gdzie można kupić cenne monety i banknoty?

W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele sposobów na pozyskiwanie wartościowych monet i banknotów. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się internetowe aukcje monet i banknotów. Jest to najprostszy, najwygodniejszy i najszybszy sposób, aby poszerzać swoją kolekcję. Można skorzystać również z dobrodziejstwa sklepów numizmatycznych, które działają stacjonarnie albo online. Cenne monety i banknoty można spotkać także na różnorodnych giełdach. W Polsce bardzo często organizowane są również specjalne spotkania numizmatyków, podczas których można podziwiać wspaniałe kolekcje, sprzedawać, kupować i wymieniać swoje zbiory.

Wartość monet

Pamiętać należy również i o tym, że na wartość monet ma wpływ bardzo wiele różnorodnych czynników. Wartość monety to nie tylko data wybicia i miejsce emisji, ale również ogólny stan monety. Jak łatwo się domyśleć im moneta w lepszym stanie, tym więcej możemy za nią dostać. W dzisiejszych czasach w cenie są również te monety, które różnią się od innych w emisji. Niektóre monety mogą mieć drobne błędy albo głębsze wybicia. Takie rzadkości to prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów.

Najcenniejsze stare monety

Dla wielu osób kolekcjonowanie starych monet stało się nie tylko pasją, ale również wspaniałą inwestycją i możliwością poznawania historii. Aby zarabiać na monetach i banknotach trzeba jednak wiedzieć, które monety warto kupić i kiedy je sprzedać. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale to właśnie polskie stare monety są w czołówce najdroższych monet świata. W cenie jest przede wszystkim polska 100-dukatówka Zygmunta III Wazy (1621 rok). Moneta ta została sprzedana 14 stycznia 2008 roku za niecała 1 380 000 dolarów. Jest to tak naprawdę pierwsze polska moneta, która przekroczyła magiczną barierę 1 mln dolarów. Najdroższa polska moneta zaprojektowana została przez artystę medaliera Samulea Amona z Gdańska. Moneta ma blisko 7cm średnicy i waży około 350 gram. 100-dukatówkę Zygmunta III Wazy wybito najprawdopodobniej tylko kilka sztuk. W handlu notowane były jedynie dwie sztuki. Najcenniejszy egzemplarz znajduje się w Muzeum Czapskich w Krakowie.

W cenie jest także Denar Bolesława Chrobrego (GNEZDVN CIVITAS). Do czasów dzisiejszych zachował się niestety tylko jeden denar typu GNEZDVN CIVITAS. Moneta na awersie przedstawia głowę władcy w diademie, z kolei na rewersie krzyż z czterema punktami między ramionami i napis GNEZDVN CIVITAS. Znawcy przypuszczają, że napis ten upamiętnia zjazd gnieźnieński, dlatego też szacuje się, że moneta została wybita w 1000 roku.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ