Problemy z laktacją

Karmienie piersią, choć wydaje się jedną z najbardziej naturalnych czynności, może przysporzyć wielu kłopotów. Szczególnie obawiają się ich kobiety, które zostaną matkami po raz pierwszy. Czym spowodowane są problemy z laktacją i jak sobie z nimi radzić?

Jak powstaje mleko w organizmie kobiety?

Ciało przyszłej matki przygotowuje się do pełnienia nowej funkcji od samego początku ciąży. Zachodzą w nim duże zmiany, również w obrębie piersi. Zmienia się ich struktura, a część tkanki tłuszczowej zostaje zastąpiona przez gruczoły mleczne, które mniej więcej od 16 tygodnia ciąży zaczynają wytwarzać pokarm. Są to oczywiście niewielkie, lecz możliwie do zauważenia – szczególnie w końcówce ciąży – ilości. Piersi stają się nabrzmiałe i niekiedy bolesne, czasem dochodzi również do samoczynnego wycieku mleka.

Na dobre laktacja rozpoczyna się jednak bezpośrednio po porodzie. Sygnałem dla organizmu kobiety, informującym, że dziecko przyszło na świat, jest bardzo podniesiony poziom oksytocyny, niezbędnej do wywołania skurczy porodowych oraz usunięcie z macicy łożyska, które do tej pory pełniło dla płodu funkcję odżywczą.

Czy każda kobieta może karmić dziecko?

Mimo że na ten temat krąży wiele mitów, zdecydowana większość matek może karmić niemowlę. Często jednak początek „mlecznej drogi” jest trudny, wymaga od kobiety cierpliwości i wytrwałości. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ jest to najlepsze i najbardziej wartościowe pożywienie dla niemowlęcia.

Jak pobudzić laktację?

Za produkcję pokarmu odpowiadają dwa produkowane w organizmie kobiety hormony – oksytocyna i prolaktyna. Ich poziom gwałtownie podnosi się po porodzie, a największe ilości wytwarzane są właśnie podczas karmienia. Oznacza to, że aby rozbudzić laktację, należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, nawet jeśli na początku mleka jest niewiele. Warto również przestrzegać kilku innych zasad:

  • Regularnie karmić niemowlę, także w nocy, ponieważ wtedy poziom hormonów  w organizmie jest największy;
  • Zadbać o właściwą pozycję podczas karmienia – najlepiej wypróbować kilka pozycji, by sprawdzić, która z nich jest najwygodniejsza zarówno dla matki, jak i dziecka;
  • Dbać, aby codzienna diety była pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana;
  • Pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów – w czasie laktacji zapotrzebowanie na nie zwiększa się o ok. 500- 600 ml na dobę – można je uzupełniać,  pijąc specjalne ziołowe herbatki pobudzające laktację, dostępne np. w ofercie firmy Humana;
  • Jeśli nie ma takiej konieczności, nie podawać dziecku smoczka, który może zaburzyć odruch ssania;
  • W miarę możliwości dbać o odpowiednią ilość odpoczynku i unikanie czynników stresogennych;
  • W razie potrzeby można wspomóc się również laktatorem (ściąganie niewielkich ilości pokarmu ma szczególne znaczenie, gdy dziecko rzadko się wybudza na karmienie, a kobieta chce pobudzić laktację poprzez regularne stymulowanie piersi).

Najważniejszą zasadą udanej i satysfakcjonującej dla obu stron „drogi mlecznej” jest wytrwałość, konsekwencja i przekonanie, że robi się to zgodnie ze swoją wolą oraz przekonaniami. W razie wystąpienia problemów z laktacją (zobacz: https://humana-baby.pl/blog/problemy-laktacja-radzic/) warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej położnej laktacyjnej, która ułatwi wybór odpowiedniej pozycji, zademonstruje właściwe ułożenie dziecka i rozwieje wszelkie dręczące młodą matkę wątpliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ