W Święto Niepodległości przypnijmy kotylion polski

0
1287

Duma, jaką co roku odczuwają miliony Polaków w dniu obchodów Święta Niepodległości zachęca ich do samodzielnej manifestacji swojego przywiązania do kraju i jego tradycji. Od lat podczas święta przypadającego na 11 listopada na piersiach Polek i Polaków przypinane są kotyliony, stanowiące symbol patriotyzmu i przywiązania do narodu. Jak prawidłowo powinny one wyglądać i skąd wywodzi się ich historia? O tym napisał przedstawiciel sklepu internetowego https://okolicznosciowe.com.pl/.

Kotyliony, a właściwie kokardy narodowe

Przypinanie kotylionów w czasie obchodów Święta Niepodległości stało się w naszym kraju tradycją. Kokardy narodowe, bo tak prawidłowo powinny być nazywane te biało- czerwone przypinki, swoją historią sięgają aż XIX wieku, kiedy przypinano je podczas powstania w Krakowie. Ich kolor nawiązywać ma do narodowych barw Polski, które oficjalnie uchwalone zostały przez Sejm w 1831 roku. Tradycja przypinania kotylionów do piersi praktykowana jest od setek lat, stąd nikogo nie powinno dziwić podejmowanie tej czynności przez obywateli w czasie Święta Niepodległości. Kokardy narodowe zakładano podczas Powstania styczniowego, I wojny światowej oraz Powstania wielkopolskiego.

Prawidłowy wygląd kotylionów polskich

To duma mieć na swojej piersi symbol patriotyzmu i przywiązania do narodu. Właściwie wykonany kotylion powinien mieć kształt kolistej rozetki, która składa się z dwóch oddzielnych wstążek. Centralny okrąg powinien mieć kolor biały, z kolei otaczająca go wstążka powinna mienić się czerwoną barwą. Tak ułożona konstrukcja ma nawiązywać do godła Królestwa Polskiego, czyli orła umieszczonego na czerwonym tle. Często spotyka się również odwrotną kolejność barw na kokardzie narodowej – czerwone serce z białym otokiem nosili między innymi powstańcy w czasie powstania styczniowego. Tak przygotowane kotyliony od lat zdobią piersi dumnych Polaków w czasie Święta Niepodległości. Manifestowanie patriotyzmu w tak symboliczny sposób jest bardzo ważnym elementem przynależności do narodu polskiego, dlatego w Święto Niepodległości przypnijmy kotylion polski!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ